• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Jihočeský kraj ocenil mladé medailisty

Představitelé Jihočeského kraje ocenili medailisty z Olympiády dětí a mládeže. Slavnostní akce se uskutečnila v pondělí odpoledne v budově Krajského úřadu. Mladí Jihočeši přivezli celkem sedm medailí.

Zimní olympiáda dětí a mládeže se uskutečnila na konci ledna v Královéhradeckém kraji, kam dorazilo přes 1100 mladých talentů.

„Z jižních Čech jsme tam vypravili 88 sportovců a 35 členů výpravy včetně trenérů. Prožili jsme neuvěřitelný týden plný sluníčka, ale především úžasnou olympijskou atmosféru,“ říká Pavel Klíma /TOP 09/, náměstek hejtmana Jihočeského kraje. Ze zimní olympiády přivezli Jihočeši celkem sedm cenných kovů. Konkrétně dvě zlaté, jednu stříbrnou a čtyři bronzové medaile. Na desáté Olympiádě dětí a mládeže tak Jihočeský kraj skončil na celkovém osmém místě. Všechny medailisty ocenili i představitelé kraje. „Doufám, že od nás dostali další vzpomínku na to, že si jejich práce vážíme, a to i práce jejich trenérů a rodičů. Protože jak já říkám, k tomu, aby se prosadil jejich talent v dětském věku, tak stolička úspěchu musí mít tři nohy. A to je talent a píle dítěte, dobrý trenér a zapálený rodič. Bez toho se prostě nepohnete,“ dodává Pavel Klíma.

Olympiáda dětí a mládeže patří dlouhodobě k nejprestižnějším sportovním akcím konaným napříč všemi kraji České republiky.

„Protože se ukazuje, že je to velká motivace pro mladé sportovce, poprvé najednou soutěží za někoho jiného než za svůj klub. Najednou reprezentují svůj kraj a ukazuje se, že řada z nich se potom objeví na velkých olympijských hrách a začne si plnit svoje sportovní sny,“ říká Martin Kuba /ODS/, hejtman Jihočeského kraje. „My v jižních Čechách jsme za to rádi a vážíme si práce všech trenérů a dalších lidí, kteří pomáhají v tom, aby děti sportovaly.“ 

Bronzovou medaili přivezl z Královéhradeckého kraje na jih Čech i krasobruslař Daniel Čejka. „Líbilo se mi to hodně, hlavně ten začátek, ten úvod,“ hodnotí medailista.

Jihočeský kraj převzal štafetový kolík a v červnu roku 2024 tak bude na jihu Čech pořádat letní olympiádu dětí a mládeže.

„Bude zahájena 14 dní před velkou olympiádou v Paříži. My teď budeme pracovat na tom, aby byla hezká a aby si jí všichni mladí sportovci nejen jihočeští, ale z celé České republiky užili,“ zakončuje Martin Kuba.

Autor: Lucie Mašková

Související články

Akce "Nulová tolerance"

O víkendu se na jihočeských silnicích konala dopravně-bezpečnostní akce s názvem "Nulová tolerance". Do ní se zapojilo přes 180 policistů, kteří se zaměřili mimo jiné na kontrolu alkoholu v dechu řidičů.