Jihočeská televize

Jsme televize a zpravodajský
server vašeho kraje

Hlavní menu

Kultura

Turisté z Číny vedou návštěvnost na jihu Čech

České Budějovice, publikováno 19.02.2018, autor: ČTK, Jiří Bydžovský

Autor: archiv JTV

Jižní Čechy stále víc přitahují asijské turisty. Na první místo v návštěvnosti kraje se loni z cizinců dostali Číňané, kterých se v kraji ubytovalo 101.000, meziročně o 62 procent víc. Na třetí pozici jsou turisté z Tchaj-wanu a čtvrtí návštěvníci z Jižní Koreje. V čele návštěvnosti všech ostatních krajů, včetně Prahy, jsou dlouhodobě Němci či Slováci. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

V Jihočeském kraji se loni ubytovalo 1,57 milionu turistů, což je přibližně o 120.000 lidí meziročně víc. Jde o téměř devítiprocentní meziroční nárůst. Podle agentury CzechTourism patří mezi důvody růstu větší zájem čínských cestovních kanceláří o kraj a populární destinace jako je Český Krumlov.
Jihočeský kraj patří dlouhodobě mezi nejvyhledávanější lokality v republice. Jedním z hlavních lákadel pro turisty jsou památky. Mezi nejnavštěvovanější patří zámky v Českém Krumlově a v Hluboké nad Vltavou. Turisté rovněž hojně navštěvují Šumavu. Například obec Kvilda eviduje každoročně stovky tisíc návštěvníků.
Do Jihomoravského kraje zase přijelo ve srovnání s minulým rokem o 77 procent více jihokorejských turistů, celkově téměř 35.000. Liberecký kraj přilákal asi čtyři tisíce izraelských turistů. V předchozích letech jich přitom do kraje přijíždělo jen několik stovek.
Návštěvníků z Asie v ČR každoročně rychle přibývá. Z Jižní Koreje loni přijelo 417.000 turistů, meziročně o 28 procent víc. Počet návštěvníků z Číny dosáhl 492.000, což v porovnání s rokem 2016 znamená růst o 38 procent. Celkem se v českých hotelech, penzionech či kempech loni ubytovalo rekordních 20 milionu turistů.
Právě Číňané v Česku loni nejvíc utráceli. Jejich podíl na celkových útratách zahraničních turistů ze zemí mimo EU stoupl meziročně o tři procentní body na téměř 31 procent. Průměrně nechali v obchodech 17.907 korun. Na druhém místě byli návštěvníci z Ruska, s podílem 25 procent, což je meziročně o zhruba dva procentní body více. 

Fotogalerie

Autor: archiv JTV

Diskuse k článku