Z matčina vaku vykukuje mládě klokana

S kamerou jsme vyrazili do táborské ZOO, kde na návštěvníky vykukuje z vaku mládě klokana.

Táborská ZOO je jako jediná v celé České republice, která chová albinotickou formu klokana Bennettova. Poznáte je jednoduše – jsou celí bílí a mají červené oči.

„Proto potom dáváme naše odchovy do jiných zoologických zahrad třeba v Evropě, hlavně do Německa nebo do soukromých chovů,“ říká nám Jana Vosátková ze ZOO Tábor.

Klokaní skupinka, kterou ještě nedávno tvořilo osm jedinců, se rozrostla o dalšího člena. Je jím nově narozené mládě.

„Tuto skupinu charakterizuje mládě, které se rodí zcela nevyvinuté a vyvíjí se až ve vaku u matky. Po narození má zhruba jeden gram a je veliké přibližně jeden centimetr. Do vaku se dostává samo a přisaje se na mléčnou bradavku a tam se dovyvíjí,“ popisuje Jana Vosátková.

U klokanů nikdo nikdy neví, kdy přesně se mládě narodilo. Ošetřovatelé se o něm dovědí až po několika měsících, kdy začne z vaku vystrkovat hlavu.

„Naše nejmladší mládě na nás poprvé vykouklo 17. února úplně poprvé. To mládě na nás začíná vykukovat zhruba tak čtvrtý, pátý měsíc. Zhruba v šestém měsíci chodí už i po výběhu, ale mimo vak žije až přibližně po jedenáctém měsíci života,“ sdílí s námi Jana Vosátková.

K tomu, abyste mládě zahlédli, potřebujete bystrý zrak a hlavně notnou dávku trpělivosti. Někdy ale z vaku nevykukuje jen hlavička. Vidět můžete třeba i nohy nebo další části malého tělíčka.

„Klokan se nechce vystavovat na odiv. Je dobré navštívit naší zoologickou zahradu, když svítí sluníčko a je teplo, protože oni se rádi vystavují a ohřívají se mimo vak,“ zakončuje Jana Vosátková.

Autor: Lucie Mašková

Související články

Kůrovec v Česku ustupuje

Kůrovcová kalamita v Česku ustupuje, poklesu pomáhá hlavně teplé počasí a také nové metody ochrany lesa, které vycházejí právě z výzkumu o chování kůrovce. Informovala o tom mluvčí Biologického centra Akademie věd Daniela Procházková.