Budějovice gastroenterologické 2023

V krajském městě se uskutečnil už sedmý ročník sympozia Budějovice gastroenterologické.

Sedmý ročník sympozia Budějovice gastroenterologické začal ve středu dopoledne přímo v prostorách českobudějovické nemocnice.

„Což je kongres, který organizuje Nemocnice České Budějovice ve spolupráci se Sekcí mladých gastroenterologů České gastroenterologické společnosti. Tato akce je primárně určená právě pro mladé gastroenterology,“ uvádí Martin Bortlík, primář Gastroenterologického oddělení českobudějovické nemocnice.

První den byl tak zcela vyhrazen endoskopicko – sonografickému tréninku pro mladé lékaře, kteří se chtějí věnovat právě oboru Gastroenterologie.

„Což je obor, který se zabývá nemocemi trávicího traktu, to znamená trávicí trubicí, ale také slinivky břišní, žlučových cest, jater a to je obor, který patří v tom širším slova smyslu do interní medicíny, do vnitřního lékařství, ale významně se specializuje a ti lékaři, kteří se chtějí tomuto oboru věnovat, tak se musí zabývat detailněji těmi chorobami a také možnostmi, jak pacienty vyšetřovat a léčit a to je účelem této akce,“ dodává Martin Bortlík.

V českobudějovické nemocnici tak bylo připravených hned několik stanovišť, kde si mladí lékaři procvičili své znalosti a dovednosti.

„Kromě toho, že kolegové trénují ty endoskopické metody, máme tady také tréninkové místo pro ultrazvukové vyšetření a současně jim nabízíme možnost navštívit naše nové endoskopické centrum,kde provádíme regulérní výkony na běžných pacientech,“ říká nám Martin Bortlík.

„To znamená, aby si mladí gastroenterologové v klidu vyzkoušeli metody, které dělají běžně v klinické praxi, to znamená jednak endoskopické metody a druhak sonografický simulátor, takže i sonografii a elastografii,“ říká Denisa Kyselová, předsedkyně Sekce mladých gastroenterologů z České gastroenterologické společnosti.

Druhý den se akce přemístila z českobudějovické nemocnice do hotelu Clarion, kde probíhal samotný kongres. Ten byl rozdělen do sekce lékařské a sekce určené zdravotním sestrám.

„Mladí gastroenterologové připravili blok, který je věnovaný takzvaným původním pracem. To znamená výzkumu, který sami provádí na svým pracovištích a který tu budou před svými kolegy prezentovat. Další část pak budou představovat takzvané kazuistiky, čili prezentace konkrétních pacientů a zajímavých případů. Stejně tak to mají zdravotní sestry, které prezentují kazuistiky,“ popisuje Martin Bortlík.

„ČGS pokládá za velkou čest, že může participovat na této akci a to hned ze tří důvodů. Pracoviště, které organizuje tento kongres patří k předním gastroenterologickým pracovištím v České republice. Priorita je samozřejmě vychovávat mladé gastroenterology, což se právě tady děje a to tím nejkvalitnějším způsobem. A posledním priorita je mít dostatek zdravotních sester, abychom mohli mít dostatek týmů, které mohou naše pacienty léčit,“ říká Ilja Tachecí, předseda z České gastroenterologické společnosti.

Na kongres dorazili lékaři a sestry z celé České republiky a to nejen z oblasti gastroenterologie, ale i z oborů spolupracujících – například z chirurgie, interny, onkologie, biochemie a řady dalších.

„Hlavním cílem je nabídnout prostor právě mladým gastroenterologům a zdravotním sestrám k tomu, aby komunikovali se svými kolegy, protože v medicíně je komunikace mezi lékaři a zdravotními sestrami tím nejdůležitějším nástrojem, který do značné míry ovlivňuje kvalitu zdravotní péče,“ zakončuje Martin Bortlík.

Autor: Lucie Mašková

Související články

Kůrovec v Česku ustupuje

Kůrovcová kalamita v Česku ustupuje, poklesu pomáhá hlavně teplé počasí a také nové metody ochrany lesa, které vycházejí právě z výzkumu o chování kůrovce. Informovala o tom mluvčí Biologického centra Akademie věd Daniela Procházková.