Přibývá opilců, kteří na záchytce za svůj pobyt nezaplatí

V poslední době přibývá opilých lidí, kteří za svůj pobyt na protialkoholní záchytné stanici nezaplatí. Například na záchytce v Českých Budějovicích jde odhadem zhruba o 90 procent klientů. Většinou jsou to totiž bezdomovci nebo narkomani.

Protialkoholní záchytná stanice v Českých Budějovicích je jediná v Jihočeském kraji. Funguje 24 hodin denně po celý rok. Náklady na její provoz se tak pohybují kolem deseti miliónů korun. Problémem ale je, že většina jejich klientů za svůj pobyt na záchytce nezaplatí. „Vzhledem ke struktuře těch klientů, je absurdní si myslet, že nějakým způsobem od nich ty peníze dostaneme, protože 90% těch klientů má bydliště na městském úřadu a jsou bez jakýchkoli prostředků. Žijí z dávek, pokud je vůbec jsou schopni přijímat. Takže my vlastně odpisujeme několik milionů ročně za pobyt na záchytce.“ říká ředitel ZZS Jihočeského kraje Marek Slabý.

Každý klient, který na záchytce přenocoval, dostane od zaměstnanců fakturu na 1200 korun. Ale i když po něm peníze vymáhají, nakonec zaplatí jen mizivé procento lidí. „Potom píšeme dopisy, které vyzývají k té platbě a tak dále, i upomínky, ale je to naprosto nesmyslné. Zkoušeli jsme i vymahačskou firmu, která se holedbala 70% úspěšností a ve chvíli, kdy zjistili, že nemají ani 20% úspěšnost a to byli profesionálové ve vymáhání, tak ukončili smlouvu a bohužel ty prostředky jsou nevymahatelné.“ upozorňuje Marek Slabý.

Záchytku zajišťuje Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje. Je tu pět lůžek, která jsou plná nejen o víkendech. Každý den tu průměrně přespí tři klienti. „Ta záchytka je bohužel vytížená v podstatě dennodenně, ale ne vždycky je samozřejmě vytížených všech těch pět lůžek, ale dvě až tři lůžka bývají vytížená. Jsou samozřejmě i dny, kdy nemáme žádného klienta nebo máme jen jednoho, ale když si řekneme, že za posledních deset let je průměrná obsazenost 1 100 až 1 200 klientů ročně, no tak si to spočítejme na ten průměr.“ dodává ředitel ZZS Jihočeského kraje.

Na Protialkoholní záchytné stanici končí nejen lidé pod vlivem alkoholu, ale i jiné návykové látky. Většinou jsou nebezpeční buď sami sobě, svému okolí nebo narušují veřejný pořádek.

Autor: Lucie Mašková

Související články

Kůrovec v Česku ustupuje

Kůrovcová kalamita v Česku ustupuje, poklesu pomáhá hlavně teplé počasí a také nové metody ochrany lesa, které vycházejí právě z výzkumu o chování kůrovce. Informovala o tom mluvčí Biologického centra Akademie věd Daniela Procházková.