
Samice emu hnědého začala v těchto mrazech snášet vajíčka

Emu hnědý je druhým největším nelétavým ptákem na světě. Váží 20 až 55 kilogramů a měří od 150 do 190 cm. V přírodě se dožívá zhruba deseti let, v zajetí pak až 35. V ZOO na Hrádečku chovají páreček těchto krásných zvířat. „U těch emu to probíhá tak, že ta samice začíná snášet už teď, bohužel v tomhle našem chladném počasí. Takže se nám občas stává, že ta vajíčka najdeme ve výběhu. Kolega ošetřovatel je tedy odnáší zpět do boudy, kde mají hnízdo a samec potom na ta vajíčka zasedne.“ říká Eliška Dušková ze ZOO Na Hrádečku.
Nejen že samci na vajíčkách sedí a to až 55 dnů, ale pak i pečují o vylíhnutá mláďata. Ta po dobu několika měsíců vodí a učí. „Paradoxně má tu péči poměrně jednoduchou, má totiž mláďata nekrmivá, takže jim nemusí nosit potravu do hnízda. Malý pštros, emu, kasuár a tak dál, ihned po vylíhnutí, co stráví žloutkový váček, který ho vyživoval v tom vejci, si sbírá potravu sám.“ upřesňuje Eliška Dušková.
Samice může snést až patnáct vajíček. Ta jsou zelená a váží až 900 gramů. Patří mezi nejmenší vejce u ptáků k poměru těla. „My takovou nejrekordnější snůšku, co jsme měli, bylo devět vajec a z toho sedm vylíhlých kuřat. Takže ne vždycky se vylíhnou všechna ta vajíčka.“ říká Dušková.
Podle ošetřovatelů ale malí emu pravděpodobně nebudou prvními letošními mláďaty v této zoologické zahradě. Sází spíše na klokany nebo drápkaté opičky.