• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Českobudějovická hvězdárna otevřela novou výstavu

Českobudějovická hvězdárna otevřela v úterý novou výstavu. Tentokrát má téma Svět planetek - snímky z kosmických sond. Expozici uvidíte jak na plotové galerii, tak ve vstupní hale hvězdárny.

Výstava s názvem Svět planetek - snímky z kosmických sond vás zavede ke vzdáleným asteroidům i trpasličím planetám. „My ze Země pozorujeme tyhle objekty s velkým zájmem. Třeba Hvězdárna Kleť je takovou kosmickou hlídkou, kde se snažíme zjistit, jestli náhodou nějaký takový asteroid třeba neletí na planetu Zemi, takže je to i otázka bezpečnosti.“ říká zaměstnanec Hvězdárny a planetária České Budějovice Jakub Šimánek.

K asteroidům a různým planetkám se vypravíte po stopách vesmírných sond, které je nafotily mnohdy z neuvěřitelné blízkosti. Některé sondy dokonce přistály přímo na jejich povrchu. „To jsou právě tyhle úžasné snímky, kdy vidíme spoustu detailů a konečně se dozvíme, jak to těleso vypadá zblízka. Trvá to dlouhé roky než tam ta sonda doletí a potom nám zpátky ty snímky posílá. Probíhají tam různé výzkumy a tahle výstava je právě souhrnem těch navštívených asteroidů.“ dodává Jakub Šimánek. „Zároveň tou výstavou chceme ukázat, co se změnilo v astronomii od roku 1902, kdy v Budějovicích amatérský astronom zaznamenal planetku Vesta v konjunkci se Saturnem ještě tím způsobem, že jí pozoroval malým dalekohledem a zakresloval tužkou, kde jí přesně vidí – mezi jakými hvězdami.“ upřesňuje ředitelka Hvězdárny a planetária České Budějovice Jana Tichá.

Nová výstava je rozdělená na dvě části. Menší část uvidíte uvnitř hvězdárny ve vstupní hale a tu větší pak na oblíbené plotové galerii před budovou. „Jsme rádi, že se jak ty výstavy uvnitř, tak hlavně to velké venkovní plotové pokračování líbí návštěvníkům.“ říká Jana Tichá.
Působivé snímky jsou doplněny popisky se spoustou zajímavostí a důležitých údajů o planetkách. „Tahle výstava ukazuje nejen ty asteroidy samotné. Ale popisuje třeba i ty kosmické sondy. Takže na obrázcích návštěvníci uvidí jak vypadají, jak jsou velké, jaké mají na sobě přístroje, kdy tam letěly, jak dlouho jim to trvalo a další podrobnosti.“ dodává Jakub Šimánek.

Snímky z kosmických sond si v prostoru českobudějovické hvězdárny můžete prohlédnout minimálně do konce léta.

Autor: Lucie Mašková

Související články

Na jihu se objevil račí mor

V jižních Čechách se podle výsledků analýzy provedené Krajskou veterinární správou po letech objevil račí mor. Nebezpečná nemoc se objevila při odlovu ryb v Rožmitále na Šumavě.

V Brlohu hořela skládka

V noci na úterý začala hořet skládka v Brlohu na Českokrumlovsku. Na místě byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Vzhledem k tomu, že jde o požár skládky, je škoda nulová.