• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Režisér Tomáš Vorel seděl modelem studentům Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České v Českém Krumlově

Studenti Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České v Českém Krumlově nám ukázali výsledky své práce ze tří víkendových workshopů. Na závěrečnou akci přijel sedět modelem režisér Tomáš Vorel.

Šest dní intenzivní práce v ateliérech včetně přednášek, takové byly workshopy, které pořádala škola pro své žáky ze sochařského oboru. "Ty první kurzy, workshopy byly na téma reliéf, plaketa, medaile, druhý workshop byl na téma figura, takže dělali akt a takovou třešinku na dortu, máme tady naposled pana režiséra Vorla," přiblížil nám akci František Postl, garant oboru kamenosochařství na SUPŠ sv. Anežky České v Českém Krumlově. Tomáš Vorel seděl jako model dva dny, během práce se studenti dozvěděli celou řadu zajímavostí o vzniku filmu. Nejvěrněji podle nás zachytil podobu režiséra student třetího ročníku Kryštof Janečka. "Přes Koronu jsme byli doma, takže tohle je taková náhrada za to. A je to pohodný tady, dělat si celý den, je to dobrý tady." A co na tuto zkušenost říká sám režisér? "No zatím se tam nepoznávám. Moje tvář se mění během těch dvou dnů, tak to mají těžký zachytit. Bylo by třeba, abych tu byl týden. Uvidíme, já jsem řekl, že si tu nejlepší bustu pak koupím." Celá řada žáků z tohoto oboru po absolvování školy působí jako restaurátoři národního památkové ústavu. Bez praxe by jim škola nic nepředala a worshopy tak logicky nahradily výuku z minulého roku. K radosti vyučujících se na akce přihlásili všichni studenti a nevadily jim víkendy strávené v ateliérech. "Přemýšlíme samozřejmě o výstavě, v průběhu těch víkendů jsme zjistili, že ty věci jsou pěkné. Ve spolupráci s českokrumlovským nadačním fondem Malého Vítka určitě uděláme výstavu," doplnil Postl. Kromě artefaktů a teoretických materiálů pro výuku modelování představí škola také fotografickou smyčku z průběhu celé akce.

 

Autor: Eliška Piskačová

Související články

Turistů na Šumavě oproti loňsku ubylo

Návštěvnická sezóna na území Národního parku Šumava nebyla tak extrémní jako loni. Uvedl to mluvčí parku Jan Dvořák. Sledovanými místy prošlo méně mnohem méně lidí, než v roce 2020. Jedním z faktorů nižší návštěvnosti je prý i špatné počasí.

Někteří chovatelé prasat ruší chovy

Někteří jihočeští chovatelé prasat ruší nebo omezují své chovy. Příčinou jsou jak zvyšující se náklady, tak naopak nízké výkupní ceny. V říjnu stál kilogram vepřového masa pětadvacet korun, to je nejméně v historii samostatné České republiky.

Jihočeská krematoria jsou vytížená

Veřejností se šíří informace, že jihočeská krematoria jsou aktuálně maximálně vytížená. Přestože počet úmrtí pacientů s covidem opět vzrostl a na jihu Čech zemřelo od počátku pandemie už 1937 lidí, situace v pohřebních službách s tím zcela nesouvisí....

Vánoce v čokoládě

Vánoce v čokoládě – tak se jmenuje nová výstava Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Expozice vás zavede do historie této sladké pochoutky. Uvidíte tu ukázky obalů, plechovek, krabiček od čokolád, staré vánoční kolekce a další zajímavosti.