• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

V Písku rostou obrovské sochy z písku

V Písku opět po roce rostou obří sochy z písku. Už pošestnácté tak můžete na náplavce u Otavy obdivovat třímetrová díla akademických sochařů. Tento rok jsou sochy spojené s partnerskými městy Písku.

Originální tři metry vysoké sochy začaly v Písku vznikat 26. dubna. Práce na jedné soše zaberou jejich tvůrcům přibližně čtyři dny. Stavba takového díla totiž rozhodně není jednoduchá. „Přiveze se velká hromada písku. Pak se přiveze bagr, pěch, bednění a pěchujeme to. Když si uděláme velký kopec z písku, tak už to odbedňujeme a vyřezáváme sochu.“ říká akademický sochař Josef Faltus.

Umělci pracují na pěti sochách přibližně 14 dní. Dohromady použijí zhruba 60 tun speciálního písku. „Specifikum těch pískových soch je to, že se udělá vršek do detailu a pak se sestupuje dolu. Že už se nevrací. Ten písek je sám o sobě dost pevný, ale musí si udržet tu vlhkost. Jakmile uschne, tak ho rozfouká vítr. Ale když je tam ta krusta, tak si socha pořád drží vlhkost a je stále pevná.“ dodává akademický sochař Marian Maršálek.

Každý rok jsou sochy jiné – pokaždé jsou totiž jinak tématicky zaměřené. Letos představují partnerská města Písku. „Jedná se o české město Jičín, pak tady máme vyobrazená dvě německá města Deggendorf a Wetzlar, dále rakouský Bad Leonfelden a také slovenské město Veľký Krtíš.“ upřesňuje Edita Kučerová z odboru školství a kultury města Písku.

Sochy budou hotové už tento pátek, kdy se uskuteční vernisáž. Od té doby tak budou veřejnosti volně přístupné. Píseckou zajímavost tu každý rok obdivují tisíce lidí. „Podobně jako v loňském roce jsou sochy umístěné na hraně náplavky a tím pádem se bude pracovat i se zadní stranou soch, které se zároveň budou odrážet v řece a budou také večer osvětleny.“ říká Edita Kučerová.

Pokud se nestane něco neočekávaného, mohly by sochy zdobit náplavku řeky Otavy až do podzimu.

Autor: Lucie Mašková

Související články

Na jihu se objevil račí mor

V jižních Čechách se podle výsledků analýzy provedené Krajskou veterinární správou po letech objevil račí mor. Nebezpečná nemoc se objevila při odlovu ryb v Rožmitále na Šumavě.

V Brlohu hořela skládka

V noci na úterý začala hořet skládka v Brlohu na Českokrumlovsku. Na místě byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Vzhledem k tomu, že jde o požár skládky, je škoda nulová.